Szukam Pracy

Dzień dobry, szukam pracy

Dzień dobry, szukam pracy O studenckich predyspozycjach do pracy w marketingu

Drogi studencie! Jeżeli gościsz na naszym profilu, zapewne interesujesz się marketingiem lub reklamą. Możliwe jest też, iż marzysz o karierze we wspomnianych wyżej dziedzinach. Praca w marketingu uważana jest przez większość osób za prestiżową oraz dającą szansę na dalszy rozwój. Istotną rolę odgrywają również zarobki. Z tego względu studia związane z marketingiem, reklamą i public relations cieszą się coraz większym zainteresowaniem, jednak także one nie gwarantują wymarzonej posady? Na co należy więc zwracać szczególną uwagę szukając pracy w marketingu?

Studia to nie wszystko

 

Ubiegając się o posadę w branży marketingowej lub reklamowej musisz wziąć pod uwagę fakt, iż pracodawcy poszukujący kandydatów, nawet na najniższe stanowisko w swojej firmie, preferują zwykle osoby z doświadczeniem zawodowym, Spędzenie 5 lat na uczelni i szukanie pracy w wieku 25 lat nie zagwarantuje Ci wymarzonej posady. Musisz wziąć pod uwagę fakt, iż praca w marketingu czy PR to nie tylko wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów, ale również umiejętność współpracy w zespole, odpowiedzialność, odporność na stres a także odpowiednie ulokowanie czasu. Jeżeli więc myślisz poważnie o pracy w marketingu, postaraj się wykorzystać szansę już w trakcie studiów. Teoretyczna wiedza, którą już zapewne posiadasz będzie świetnie uzupełniać się z nabywanym doświadczeniem. Na portalach poświęconym ogłoszeniom o pracę znajdziesz mnóstwo ofert praktyk lub staży, które zapewnią Ci dobry start.

Gdy już wiesz czego chcesz

Musisz pamiętać, iż osoby działające w branży marketingowej czy agencjach reklamowych pracują praktycznie bez przerwy. Tego typu posady wymagają wiele zaangażowania i poświęcenia. Nagrodą za wszystkie wyrzeczenia jest dobra pensja, ciągłe doskonalenie swoich umiejętności oraz możliwość stania się ekspertem w wyżej wymienionych dziedzinach. Dlatego aplikując o pracę, oprócz nabytego doświadczenia, powinieneś szczególnie zadbać o odpowiednie CV. Dobrze wiesz, że pracodawcy otrzymują setki zgłoszeń, natomiast na rozmowę zapraszana jest nieliczna grupa osób. Niezwykle trudno jest zwrócić uwagę rekrutera na nasz życiorys, dalego ich uwaga zwykle nie utrzymuje się dłużej niż 20 sekund. Jak skutecznie zainteresować swoje pracodawcę dobrym CV?

Uporządkowanie i selekcja informacji

W dobrze skonstruowanym CV informacje o doświadczeniu zawodowym powinne znajdować się na samej górze, zaraz po podstawowych danych osobowych tj. imię nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe. Ważne jest także podanie najbardziej aktualnego miejsca zatrudnienia jako pierwszego (odwrócona chronologia), a także modyfikowanie swojego życiorysu pod konkretne stanowiska. Ta ostatnia rada jest niezwykle ważna. Jeżeli ubiegasz się o posadę np. Specjalisty do Spraw Marketingu w określonej firmie, musisz pamiętać iż Twojego przyszłego szefa nie będzie interesowała praca w sklepie czy Call Center. W zamian za to lepiej zamieścić informacje o odbytych praktykach, prowadzonych blogach, fanpage-ach  na Facebooku czy Twitterze lub nagrywanych filmach na Youtube.

Udowodnij, że masz pasje i zainteresowania

Istotną częścią stworzonego przez nas CV są także zainteresowania, ponieważ poprzez pasję i hobby pokazujesz pracodawcy iż jesteś ciekawą osobą i chcesz się dalej rozwijać. Zamiast mało oryginalnych sformułowań tj. muzyka, filmy, social media – napisz kilka zdań od siebie. Mogą to być nawet podróże autostopem lub szydełkowanie. Jeżeli wpisujesz zainteresowania ukierunkowane na przyszłą pracę, np. social media, dobrze jest wymienić portale, z których czerpiesz wiedzę.

Odpowiednia oprawa graficzna

Doświadczenie zawodowe, ciekawe zainteresowania i umiejętności, które zamieściłeś w swoim CV skuteczniej przyciągną wzrok Twojego przyszłego pracodawcę jeżeli zadbasz o odpowiednią oprawę graficzną własnego życiorysu. W Internecie masz szeroki dostęp do kreatorów CV, dzięki którym zamieszczone przez Ciebie informacje będą wyglądały o wiele atrakcyjniej niż zwykły tekst na białej kartce. Pamiętaj także o stosowaniu standardowych fontów gwarantujących przejrzystość i czytelność całego życiorysu. Zawsze zamieszczaj zdjęcie w swoim CV, ponieważ ma ono olbrzymi wpływ na postrzeganie kandydatów przez pracodawcę. Ciekawym sposobem jest również określanie swoich kompetencji i umiejętności w kilkustopniowej skali co również wpływa na przejrzystość i czytelność napisanych przez Ciebie informacji. 

Moc zaświadczeń i rekomendacji

Odbyłeś już praktyki lub staż? Świetnie, gratuluję. Jeżeli posiadasz zaświadczenie lub rekomendację z poprzedniego miejsca pracy, śmiało dołącz wszystkie dokumenty do CV. W dzisiejszych czasach papier ma olbrzymią moc i jest dowodem na to, iż świetnie sprawdziłeś się na poprzednim stanowisku. Tak więc do skonstruowanego CV dołącz załączniki: zaświadczenia, rekomendacje, linki do stron lub blogów, które prowadzisz. Jeśli nie posiadasz dokumentów potwierdzających Twoje kompetencje, śmiało poproś o nie opiekuna praktyk lub stażu, które ostatnio odbywałeś.

Drogi studencie! Jeżeli artykuł ten w jakiś sposób pomoże Ci zaistnieć w branży marketingu, PR czy reklamy – będę bardzo szczęśliwa. A może uznałeś, iż do CV przydałby się dobrze napisany list motywacyjny? Następny post poświęcimy temu zagadnieniu. Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowinkami ze świata marketingu zaglądaj regularnie na nasz profil na FB Master Marketing.

Autor: Marzena W.

You may also like
Jak napisać dobry list motywacyjny do branży marketingowej?